Özel ve Güzel

GÜNÜN MESAJI

 En Anlamlı Söz

Karıncaya sormuşlar :
''Nereye gidiyorsun?''
''dostuma'' demiş.
''Bu bacaklarla zor'' demişler.
Karınca : ''olsun, varamasam da yolunda ölürüm'' demiş... 

Köşe Yazarları

 <blink> </blink>

AYDINOĞLU SOYAĞACI

 Aile Soyağacımız

ORADAN BAKINCA

 

Dün Akşam Ahmet Hakan’nın sunduğu Tarafsız Bölge programını bir süre izledim.

a-) Belli ki Ahmet H. Feci tırsmış A. Oğan’a soru  sorarken baya eli titriyordu

b-) Gelelim A. Oğan’nın Milletin Hükümeti tanımına. Diyor ki “ Devletin en önemli iki yönetim merciini halk seçecek. Yani Millet seçecek.  Hatta Yargı’yı da dolaylı yolla halk seçecek. Böylece dünya bu güne kadar gördüğü en demokratik yöntemi görecek.”  Ne kadar güzel.  Ne kadar şatafatlı bir söz.  İnsanın hemen sandığa koşup EVET diyesi geliyor. Ancak Ayhan Oğan’ın atladığı bir şey var. O mağrur bakışları ile karşısındakini aşağılayan tavrıyla söylediği bu söz için kendisine bir sorum var; Oradan bakınca bu millet size bir aptallar, salaklar sürüsü gibi mi görünüyor? Öncelikle biliniz ki siz oradan bakınca ne görüyorsanız biz de millet olarak buradan oraya bakınca aynı şeyi görüyoruz.  Şimdi size sırası ile cevap verelim.

Siz diyorsunuz ki; Cumhurbaşkanını Millet seçecek ve Seçilen Cumhurbaşkanı o millet adına bir hükümet kuracak. Böylece bu hükümet Milli bir hükümet olacak.

Ben diyorum ki; Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı herkesin yani kendisine oy veren ve vermeyen herkesin yani CUMHUR’un başkanı olacağı için bağımsız olmalı ve herkesi kucaklamalı. Hükümetin başı olarak icraata geçip de istediği insanlar ile kuracağı hükümet de Milletin hükümeti değil Cumhurbaşkanı’nın atanmış memuru olacaklar ve millete değil Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu olacaklar. Ne meclis ne halk onlardan hiçbir şekilde hesap soramayacak. Yani Bakanlar ile CB arasındaki ilişki işçi işveren ilişkisi şeklinde olacak millet bu işin taşeronu olacak.

Siz diyorsunuz ki; TBMM ni de bu millet seçecek, ve millet meclis vasıtası ile yasa yaparak yasama görevini ifa edecek.

Ben diyorum ki; Hiç te öyle olmayacak. Cumhurbaşkanı aynı zamanda parti Genel Başkanı olacağı için tıpkı CB olarak bakanları atadığı gibi, Genel Başkan olarak da seçilecekleri atayacak ve böylece meclisin de çoğunluğunu kendi tayin etmiş olacak. Yani çoğunluk MV’lerin işvereni de CB olacak. Böylece CB’ye verilen KHK çıkartma yetkisi ve OHAL ilan etme yetkisi çerçevesinde çıkan kararlar Meclisi bir noter gibi çalışmaya itecek ve geçmişte yaşanan Abdullah Gül’ün üstlendiği noterlik görevi Meclise, Meclisi görevi de CB ye geçmiş olacak. O nedenle de kararlar ve kanunlar tek adam tarafından alınacak ve memurlarına (atadığı bakanlar ve milletvekilleri) sadece onaylamak düşecek.

Siz diyorsunuz ki; Yarı tarafsız ve bağımsız olacak. Bunun neresi kötü?

Ben diyorum ki; Bu tanıma aynen katılıyorum ama HSYK denilen kurum yargıdaki bağımsızlığı sağlamak konusundaki en yetkin kuruluştur. Onlar liyakat esasına bakarak Hâkimler ve savcıların performansını değerlendirirler. Eğer bu kurulun tamamını Cumhurbaşkanı atıyorsa (Yani 3 tanesini direk CB atıyor, 2 tanesi zaten adalet bakanı ve Müsteşar, diğer 7 tanesini de Atadığı Milletvekilleri atıyor)

 

Ayhan O.’ ortada bu gerçekler var iken eğer kelimeler ile oynayıp bunları saklayacaksanız çok hem de çok daha fazla fırın ekmek yemeniz lazım. Ayrıca bu saçmalıklara daha fazla tahammül edemediğim için programı seyretmeyi bıraktım. Muhtemeldir ki aynı saçmalıklar devam etti.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
342 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
YAYIMLANAN KİTAPLARIM
SAYILMAYANLAR
Sayılmayanlar, raflarda yerini aldı.
Okuyucu Yorumları
ARŞİVDEKİ YAZILARIM

 Arşivdeki yazılarım

Parmakların Dili
NAİL'İ BIRAKAMAM