HER EVİN BİR ÖYKÜSÜ VAR

 
Çocukluğumda bizim mahalle
Kanal Boyu. Sağ köşedeki mavi ev.
Pencereden gördüklerimize tanık
oluruz. Ya görmediklerimiz?
Fotoğraflar için buraya tıklayınız
Bu bir Malatya- Tahtalı Minare
Barutçu / Aydınoğlu hikayesidir. 

HAYDARPAŞA GARI
BU YIL BEŞİNCİSİNİ
DÜZENLİYORUZ. 
13 KASIM 2023 PAZARTESİ
SAAT 12:00 -14:00 ARASI

Bir ‎5 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎V. HAYDAR PAŞA GARI Okuma Etkinliği هااله Haydarpaşa Garı İskelesi 13.11.2023 12:00-14:00 numanaydinoglu.com haydarpasagari13kasim numanaydinoglu@gmail.com Okusalardı yapmazlardı... Aydınoglu‎'‎‎ görseli olabilir

13 Kasım 2023 Pazartesi gününü takviminize yazdınız mı?
Her şey o gün başladı aslında. 13 Kasım 1918. Mustafa Kemal Atatürk Haydarpaşa garına ulaşmış, oradan kendisini almaya gelen Kartal İstimbotu'na binmek üzere merdivenlere yönelmişti ki,  yaveri Cevat Abbas yanına gelip bir süre beklemeleri gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal tahmin ettiği şeylerin gerçekleşmiş olduğunu anladı. Başını kaldırıp Marmara'dan Boğazın girişine baktı. Üç yıl önce Çanakkale boğazında mağlup edip evlerine gönderdiği İngiliz ve Yunan orduları İstanbul'u işgal etmek üzere nispet yaparcasına boğaza giriş yapıyorlardı. Korkulan olmuştu.
Bekleme süresi dolmuş, İşgal kuvvetleri Haliç girişinden Dolmabahçe önlerine kadar giderek yerlerini almış, Saraya tehditler savuracak şekilde demir atmişlardı.
Mustafa Kemal kararını vermişti. Cevat Abbas'a işaret ederek Kartal İstimboltuna bindiler. Cevat Abbas çok üzgündü. Paşa ise kararlı.  İstimbot boğazın sularını yarıp işgal donanmalarının arasından geçerken yaverine şöyle dedi.
"TASALANMA ÇOCUK, GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"
VE DEDİĞİNİ YAPTI. 
KASIM AYI CUMHURİYET TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAYLARA EVSAHİPLİĞİ YAPTI.
29 Ekim'de Cumhuriyet ilan edildi.  Bağımsız bir devlet olmanın temeli atılarak ümmetlikten vatandaşlığa geçildi. 1 Kasım tarihinde önce Saltanat kaldırıldı altı yıl sonra da harf devrimi yapıldı.
Biz her yıl 13 Kasım'da Haydarpaşa garı önünde 12:00- 14:00 arasında kitap okuyarak Cumhuriyetimize damga vuran bu özel yere saygı sunmak istiyoruz ve diyoruz ki OKUSALARADI YAPMAZLARDI.
Daha fazla bilgi için lütfen sitenin konuyla ilgili bölümünü ziyaret ediniz.
Numan Aydınoğlu

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN
RESME TIKLAYINIZ.
HER YIL 13 KASIM'DA 
SAAT 12:00 DA BEKLİYORUZ.
OKUSALARDI YAPMAZLARDI.
Özel ve Güzel

GÜNÜN MESAJI

 En Anlamlı Söz

Karıncaya sormuşlar :
''Nereye gidiyorsun?''
''dostuma'' demiş.
''Bu bacaklarla zor'' demişler.
Karınca : ''olsun, varamasam da yolunda ölürüm'' demiş... 

AYDINOĞLU SOYAĞACI

 Aile Soyağacımız


Hayatın Güldüren Yüzü
Sadık Şendil

ARALIK 2014

Kadınlar için ATM zamanı,

            Bu gün 4 Aralık 2014, bir yılın daha sonuna geliyoruz. Bu gün aynı zamanda Antalya’da düzenlenen Eğitim Şurası’nın üçüncü günü ve Şura’da görüşülen konuların başında, başında diyorum çükü şuranın ilk günü tartışılarak alt komisyonda kabul edildi ve Genel Kurulda konuşulmasına karar verildi.  İlk gün konuşulup karara bağlanan konu; “Anaokullarındaki çocukların cinsiyetlerine göre ayrılması ve anaokullarında da Kuran ve Hazreti Muhammet hakkında bilgiler verilmesi

                Son yıllarda uykularımın kaçmasına sebep olan onca olaya bir yenisi daha eklendi böylece. Önce bir konuya karar verelim biz eğitim mi konuşacağız, öğretim mi?

                Bir toplumu oluşturan iki farklı cinsiyeti daha çocuk yaşlarında, birbirinden ayırarak ve henüz çocuk olduklarını dahi anlamakta zorlanacakları bir yaşta, onlara cinsiyet kimliği yükleyerek nasıl bir sonuç alacağımızı anlamakta güçlük çekiyorum.

                Anlaşılıyor ki Eğitim Şura’mız, şu anda eğitimdeki en önemli sorunumuz olarak kızlı erkekli bir arada okumayı görüyor.  Öncelik vererek ilk sıraya alıp Şura’da tartışıyor. Dünyada tartışılacak onca bilimsel konu varken; mesela uzay araştırmaların tepe noktası yapıyorken, tıpta DNA tartışmaları yapılarak insan sağlığı ve ömrü tartışılırken, Tarih geçmişi ile hesaplaşırken, bu önerinin sahipleri TV programına çıkarak “Artık tabuların yıkılma zamanı”  olduğunu söylüyor.  Dalga geçer gibi.

                Uzatmayacağım. Bir zamanlar,  başörtüsü kavgası yapılırken asıl amacın özgürlük olmadığını, bu tartışmanın arkasında çok daha gizli niyetlerin olduğunu söyleyenlere,  “Özgürlük var” kardeşim diyen aydınlara ve “ yetmez ama evetçiler”e  çok önemli bir mesaj veriyor bu.

                Ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama son zamanlarda Cumhurbaşkanı ve Başbakanın açık hava toplantılarında kadınlar ve erkekler ayrılmış durumdalar. Ancak burada bir sorun var. Tüm toplu taşıma araçları karışık. Yani kadınlı erkekli biniyorlar. Peki, soruyorum:  Bundan sonra gelecek adım ne?  Bildiniz! Dikkatli bakın, Belediye otobüslerinin bazıları pembeye boyandılar.   (Bu arada bir bilgi paylaşayım; Dubai’de bu tür boyanmış araçlar kadınlar için). Televizyonda programa çıkan kadın sunuculara bakınız artık hepsi uzun kollu bluz giymeye başladılar. Giymeyen olunca da telefonlar geliyor ve reklam arasında kıyafet değiştiriliyorlar.

                Bir toplumun en önemli meselesi eğitimdir. Eğitilmiş insanlar toplumu geleceğe taşır. Gelecekte size ülkeyi “NEREDEN YÖNETTİĞİNİZİ DEĞİL, NASIL YÖNETTİĞİNİZİ”  soracaklar. Eğitimli insanlar ne soracağını çok iyi bilirler. Sadece şartlandırılmış ve satılmış insanlara ne sorması gerektiğini siz söylersiniz.

                2000 yılında Suudi Arabistan’a ilk gittiğimde gördüklerim karşısında şok olmuştum. Kadınlar araba kullanamıyordu, yalnız yola çıkamıyorlardı, Alışveriş merkezlerinde kadın matineleri vardı. Eşleri veya yanlarında erkek ile gelen (Kocası, oğlu ya da Filipinli şoförleri) kadınlar yemek siparişlerini separatör ile ayrılmış olan “kadınlar bölümünden” veriyorlardı. Yine ayrılmış bir bölümde yemeklerini yiyorlardı. Hatta ve hatta bankaların iki adet ATM’leri vardı. Biri erkekler için diğeri kadınlar için.

                Türkiye İran olmaz diyenlere bir mesajım var: Anladınız siz onu.


Yorumlar - Yorum Yaz
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Hava Durumu
YAYIMLANAN KİTAPLARIM
HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ

HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ,
SADIK ŞENDİL.
RENCİDE GÖLGELER SOKAĞI
NAİL'İ BIRAKAMAM
İdil 2
SAYILMAYANLAR
Sayılmayanlar, raflarda yerini aldı.
Okuyucu Yorumları
ŞAM'DA BİR MARDİNLİ