HER EVİN BİR ÖYKÜSÜ VAR

 
Çocukluğumda bizim mahalle
Kanal Boyu. Sağ köşedeki mavi ev.
Pencereden gördüklerimize tanık
oluruz. Ya görmediklerimiz?
Fotoğraflar için buraya tıklayınız
Bu bir Malatya- Tahtalı Minare
Barutçu / Aydınoğlu hikayesidir. 

HAYDARPAŞA GARI
BU YIL BEŞİNCİSİNİ
DÜZENLİYORUZ. 
13 KASIM 2023 PAZARTESİ
SAAT 12:00 -14:00 ARASI

Bir ‎5 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎V. HAYDAR PAŞA GARI Okuma Etkinliği هااله Haydarpaşa Garı İskelesi 13.11.2023 12:00-14:00 numanaydinoglu.com haydarpasagari13kasim numanaydinoglu@gmail.com Okusalardı yapmazlardı... Aydınoglu‎'‎‎ görseli olabilir

13 Kasım 2023 Pazartesi gününü takviminize yazdınız mı?
Her şey o gün başladı aslında. 13 Kasım 1918. Mustafa Kemal Atatürk Haydarpaşa garına ulaşmış, oradan kendisini almaya gelen Kartal İstimbotu'na binmek üzere merdivenlere yönelmişti ki,  yaveri Cevat Abbas yanına gelip bir süre beklemeleri gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal tahmin ettiği şeylerin gerçekleşmiş olduğunu anladı. Başını kaldırıp Marmara'dan Boğazın girişine baktı. Üç yıl önce Çanakkale boğazında mağlup edip evlerine gönderdiği İngiliz ve Yunan orduları İstanbul'u işgal etmek üzere nispet yaparcasına boğaza giriş yapıyorlardı. Korkulan olmuştu.
Bekleme süresi dolmuş, İşgal kuvvetleri Haliç girişinden Dolmabahçe önlerine kadar giderek yerlerini almış, Saraya tehditler savuracak şekilde demir atmişlardı.
Mustafa Kemal kararını vermişti. Cevat Abbas'a işaret ederek Kartal İstimboltuna bindiler. Cevat Abbas çok üzgündü. Paşa ise kararlı.  İstimbot boğazın sularını yarıp işgal donanmalarının arasından geçerken yaverine şöyle dedi.
"TASALANMA ÇOCUK, GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"
VE DEDİĞİNİ YAPTI. 
KASIM AYI CUMHURİYET TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAYLARA EVSAHİPLİĞİ YAPTI.
29 Ekim'de Cumhuriyet ilan edildi.  Bağımsız bir devlet olmanın temeli atılarak ümmetlikten vatandaşlığa geçildi. 1 Kasım tarihinde önce Saltanat kaldırıldı altı yıl sonra da harf devrimi yapıldı.
Biz her yıl 13 Kasım'da Haydarpaşa garı önünde 12:00- 14:00 arasında kitap okuyarak Cumhuriyetimize damga vuran bu özel yere saygı sunmak istiyoruz ve diyoruz ki OKUSALARADI YAPMAZLARDI.
Daha fazla bilgi için lütfen sitenin konuyla ilgili bölümünü ziyaret ediniz.
Numan Aydınoğlu

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN
RESME TIKLAYINIZ.
HER YIL 13 KASIM'DA 
SAAT 12:00 DA BEKLİYORUZ.
OKUSALARDI YAPMAZLARDI.
Özel ve Güzel

GÜNÜN MESAJI

 En Anlamlı Söz

Karıncaya sormuşlar :
''Nereye gidiyorsun?''
''dostuma'' demiş.
''Bu bacaklarla zor'' demişler.
Karınca : ''olsun, varamasam da yolunda ölürüm'' demiş... 

AYDINOĞLU SOYAĞACI

 Aile Soyağacımız


Hayatın Güldüren Yüzü
Sadık Şendil

HAFİF TABUT-MAYIS-2015

Hafif Tabut

Mayıs ayına çok hızlı girdik. Aynı hızla da bitirmeye uğraşıyoruz. Oysa asıl bitirdiğimiz şeyin ömrümüz olduğunun farkında değiliz. Acımasızca harcıyoruz zamanımızı. Bir yanda partiler seçim bildirgelerini açıklayarak yaşamdaki kazanma yarışının ve hırsının örneklerini veriyor,  bir yanda ardı arkasına gelen kayıplar dünya gerçeğini bize hatırlatmaya çalışıyor. Kimi kayıplar için elem duyarken, kimileri için sinsi sinsi tebessüm ediyoruz.

Bir tarafta tiyatro ve sanat dünyasının son 40 yılına damgasını vurmuş, güldürürken bile bizlere mesaj vermiş, ülke gerçeklerini gözlerimizin önüne sermiş Zeki Alasya bizleri terk ediyor. Giderken bile sessizliği ile mesajlar veriyor. Bizlere susarak da konuşulacağını anlatıp nura yürüyor.

Bir diğer tarafta ise; ülkemizin yakın tarihine damga vurmuş, bu günümüzün gerçeklerinin en önemli gerekçelerinden biri olan 12 Eylül'ü bize yaşatan Kenen Evren. O da bu dünyadan ayrılırken çok şeyler söylüyor. Daha cenazesi bile kalkmadan ismini taşıyan okulların, binaların ismi değiştiriliyor.

Ve tabi Mayıs ayı; Anneler Günü'nü de barındıran ay.

Bir yanda yüreği yanan annelerimiz ve sanki hiçbir şey olmamış gibi anneler günü kutlayan arsızlarımız. Dünyanın zıtlıklar üzerine kurulduğunun örneğini veriyor.

Ve Hıdırellez; sevgi ve buluşmanın, birlikteliğin tadını çıkarmanın bayramı.

Hıdırellez kutlamalarına katılmak için Almanya’nın Köln şehrinde her yıl ALEVİ – BEKTAŞİ KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ tarafından düzenlenen şenliğe katıldım.

Oraya vardığımdan, Dönüş için hava alanına gelene kadarki süre içinde beni saran ve içime işleyen sevgi, tevazu, bonkörlük zenginliğini kelimelere dökmem mümkün değil. Her an,  neden dünyamız böyle değil? Neden insanlarımız sevmek yerine kızmayı, kucaklaşmak yerine kavga etmeyi seçer? Sorusunu sordum kendime.

Önünde saygı ile eğildiğim, çalışmalarını alkışladığım Enstitü Başkanı Sayın Gülizar Cengiz Hanımefendi açılış konuşmasında; Yunus’tan bir dörtlük ile benim anlatmaya çalıştığım sevgi mesajını çok güzel anlattı.

Ben gelmedim dava için

Ben gelmişem sevi için

Gönüller dost evi için

Gönüller yapmaya geldim.

 

Orada kaldığım üç gün içinde bana yeni bir üniversite bitirmiş duygusu veren tüm bilge insanlara müteşekkirim.

 

Sevmek ve sevmek. Siz de bu gerçeği yaşarken  aklınızda olsun sevgiyle ansınlar sizi. O kadar sevsinler ki, tabutunuz kuş gibi hafif kalsın omuzda omuza uçarken.

 

Sevgiler.

 

Sevgili telepati okuyucuları; dergimiz bu sayı ile delikanlı oluyor artık. Onun büyüdüğünü görmek çok güzel bir duygu. Emeği geçen herkese teşekkür.


Yorumlar - Yorum Yaz
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Hava Durumu
YAYIMLANAN KİTAPLARIM
HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ

HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ,
SADIK ŞENDİL.
RENCİDE GÖLGELER SOKAĞI
NAİL'İ BIRAKAMAM
İdil 2
SAYILMAYANLAR
Sayılmayanlar, raflarda yerini aldı.
Okuyucu Yorumları
ŞAM'DA BİR MARDİNLİ