HER EVİN BİR ÖYKÜSÜ VAR

 
Çocukluğumda bizim mahalle
Kanal Boyu. Sağ köşedeki mavi ev.
Pencereden gördüklerimize tanık
oluruz. Ya görmediklerimiz?
Fotoğraflar için buraya tıklayınız
Bu bir Malatya- Tahtalı Minare
Barutçu / Aydınoğlu hikayesidir. 

HAYDARPAŞA GARI
BU YIL BEŞİNCİSİNİ
DÜZENLİYORUZ. 
13 KASIM 2023 PAZARTESİ
SAAT 12:00 -14:00 ARASI

Bir ‎5 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎V. HAYDAR PAŞA GARI Okuma Etkinliği هااله Haydarpaşa Garı İskelesi 13.11.2023 12:00-14:00 numanaydinoglu.com haydarpasagari13kasim numanaydinoglu@gmail.com Okusalardı yapmazlardı... Aydınoglu‎'‎‎ görseli olabilir

13 Kasım 2023 Pazartesi gününü takviminize yazdınız mı?
Her şey o gün başladı aslında. 13 Kasım 1918. Mustafa Kemal Atatürk Haydarpaşa garına ulaşmış, oradan kendisini almaya gelen Kartal İstimbotu'na binmek üzere merdivenlere yönelmişti ki,  yaveri Cevat Abbas yanına gelip bir süre beklemeleri gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal tahmin ettiği şeylerin gerçekleşmiş olduğunu anladı. Başını kaldırıp Marmara'dan Boğazın girişine baktı. Üç yıl önce Çanakkale boğazında mağlup edip evlerine gönderdiği İngiliz ve Yunan orduları İstanbul'u işgal etmek üzere nispet yaparcasına boğaza giriş yapıyorlardı. Korkulan olmuştu.
Bekleme süresi dolmuş, İşgal kuvvetleri Haliç girişinden Dolmabahçe önlerine kadar giderek yerlerini almış, Saraya tehditler savuracak şekilde demir atmişlardı.
Mustafa Kemal kararını vermişti. Cevat Abbas'a işaret ederek Kartal İstimboltuna bindiler. Cevat Abbas çok üzgündü. Paşa ise kararlı.  İstimbot boğazın sularını yarıp işgal donanmalarının arasından geçerken yaverine şöyle dedi.
"TASALANMA ÇOCUK, GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"
VE DEDİĞİNİ YAPTI. 
KASIM AYI CUMHURİYET TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAYLARA EVSAHİPLİĞİ YAPTI.
29 Ekim'de Cumhuriyet ilan edildi.  Bağımsız bir devlet olmanın temeli atılarak ümmetlikten vatandaşlığa geçildi. 1 Kasım tarihinde önce Saltanat kaldırıldı altı yıl sonra da harf devrimi yapıldı.
Biz her yıl 13 Kasım'da Haydarpaşa garı önünde 12:00- 14:00 arasında kitap okuyarak Cumhuriyetimize damga vuran bu özel yere saygı sunmak istiyoruz ve diyoruz ki OKUSALARADI YAPMAZLARDI.
Daha fazla bilgi için lütfen sitenin konuyla ilgili bölümünü ziyaret ediniz.
Numan Aydınoğlu

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN
RESME TIKLAYINIZ.
HER YIL 13 KASIM'DA 
SAAT 12:00 DA BEKLİYORUZ.
OKUSALARDI YAPMAZLARDI.
Özel ve Güzel

GÜNÜN MESAJI

 En Anlamlı Söz

Karıncaya sormuşlar :
''Nereye gidiyorsun?''
''dostuma'' demiş.
''Bu bacaklarla zor'' demişler.
Karınca : ''olsun, varamasam da yolunda ölürüm'' demiş... 

AYDINOĞLU SOYAĞACI

 Aile Soyağacımız


Hayatın Güldüren Yüzü
Sadık Şendil

Haydarpaşa Garı

 

 

 

Neden Bu Etkinlik?

  • Ø  2019 yılı Ekim ayında yapılan bir ihale ile iyice meydana çıkan Haydarpaşa Garı ve çevresi işgal girişimine karşı bir karşı duruş.
  • Ø  Temeli cehalete dayalı bir işgal gücünün karşısında ancak bilgi ve onun kaynağı kitap ile mücadele edilirse kalıcı başarı elde edilir.
  • Ø  Okumanın gücü mutlaka cehaleti bitirecek ve çaresiz kılacaktır.
  • Ø  Haydarpaşa Garı Anadolu’nun İstanbul’a oradan da Avrupa’ya açılan kapısıdır.
  • Ø  Anadolu gençliğinin bir elinde sazı, diğer elinde tahta bavulu ile gelip merdivenlerden İstanbul’a bakarak yüreğine umut doldurduğu yerdir.
  • Ø  13 Kasım 1918 işgal kuvvetlerinin Boğazdan İstanbul’a girdiği tarihtir.
  • Ø  Haydarpaşa Garı Mustafa Kemal Atatürk’ün 13 Kasım 1918 tarihinde Adana’dan gelip Galata’ya geçerken Kartal İstimbotunda Cevap Abbas’a “GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” diyerek Kurtuluş Savaşını Başlattığı yerdir.
  • Ø  Haydarpaşa Garı bir kültür merkezi olmalı, bünyesinde geniş bir kütüphane ve teknolojik bir alt yapı ile gençlerin özgürce ve bedel ödemeden bilimsel araştırma yapabileceği bir merkeze dönüştürülmeli.

 

KİTAP OKUMAK:

Bir gün Atatürk, tarihle ilgili bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt sorunu dururken devlet başkanının kendini kitaba vermesi, Eğitimci ve Atatürk devrimlerinin savunucusu Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olacak ki Atatürk’e şöyle dediğini duydum:


- Paşam tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?
Atatürk, Vasıf Çınar’ın bu içten yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi:


- Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım...” (Atatürk’ün Uşağı CEMAL GRANDA)

 

Bir ülkenin işgalden kurtularak özgürlük bayrağını dalgalandırması, bir ümmetin biat kültüründen kurtularak bilgili bir birey olma kültürüne ulaşması, kadının her şeyden evvel birey olma hakkının kazanması, kandırılmadan, yalancı mazeretler üretmeden gerçekleştirilen icraatlar ile yüzyılı aşkın bir süredir Dünya’da tek örnek alınan lider olunması ve daha niceleri işte bütün bunların sırrı olan OKUMAK.

O, 13 Kasım 1918 tarihinde Haydarpaşa’dan ayrılıp Kartal istimbotuna bindiğinde aynı gün İstanbul’u işgal eden İngiliz, Fransız ve Yunan donamasına karşı yanındaki yaveri Cevat Abbas’a “Geldikleri gibi giderler” derken; okuduklarıyla yaşadıklarını bir araya getirip oluşturduğu düşüncelere ve bu düşünceleri birlikte uygulayacağı milletine güveniyordu. Sözünü tutacak ve onları geldikleri gibi göndermek üzere  Lozan antlaşması sonrası Gen. Kur. Bşk.  Refet Bele  Ekim 1923 te İstanbul’u işgalcilerden teslim almak üzere Haydarpaşa’dan yine bir İstimbot ile Galata rıhtımına gitmek üzere yola çıkacaktı.

Bilmeden inanmanın insanları köle yaparken, bilerek inanmak onu lider yapıyor ve ölümsüzleştiriyordu.


Yorumlar - Yorum Yaz
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Hava Durumu
YAYIMLANAN KİTAPLARIM
HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ

HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ,
SADIK ŞENDİL.
RENCİDE GÖLGELER SOKAĞI
NAİL'İ BIRAKAMAM
İdil 2
SAYILMAYANLAR
Sayılmayanlar, raflarda yerini aldı.
Okuyucu Yorumları
ŞAM'DA BİR MARDİNLİ