HER EVİN BİR ÖYKÜSÜ VAR

 
Çocukluğumda bizim mahalle
Kanal Boyu. Sağ köşedeki mavi ev.
Pencereden gördüklerimize tanık
oluruz. Ya görmediklerimiz?
Fotoğraflar için buraya tıklayınız
Bu bir Malatya- Tahtalı Minare
Barutçu / Aydınoğlu hikayesidir. 

HAYDARPAŞA GARI
BU YIL BEŞİNCİSİNİ
DÜZENLİYORUZ. 
13 KASIM 2023 PAZARTESİ
SAAT 12:00 -14:00 ARASI

Bir ‎5 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎V. HAYDAR PAŞA GARI Okuma Etkinliği هااله Haydarpaşa Garı İskelesi 13.11.2023 12:00-14:00 numanaydinoglu.com haydarpasagari13kasim numanaydinoglu@gmail.com Okusalardı yapmazlardı... Aydınoglu‎'‎‎ görseli olabilir

13 Kasım 2023 Pazartesi gününü takviminize yazdınız mı?
Her şey o gün başladı aslında. 13 Kasım 1918. Mustafa Kemal Atatürk Haydarpaşa garına ulaşmış, oradan kendisini almaya gelen Kartal İstimbotu'na binmek üzere merdivenlere yönelmişti ki,  yaveri Cevat Abbas yanına gelip bir süre beklemeleri gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal tahmin ettiği şeylerin gerçekleşmiş olduğunu anladı. Başını kaldırıp Marmara'dan Boğazın girişine baktı. Üç yıl önce Çanakkale boğazında mağlup edip evlerine gönderdiği İngiliz ve Yunan orduları İstanbul'u işgal etmek üzere nispet yaparcasına boğaza giriş yapıyorlardı. Korkulan olmuştu.
Bekleme süresi dolmuş, İşgal kuvvetleri Haliç girişinden Dolmabahçe önlerine kadar giderek yerlerini almış, Saraya tehditler savuracak şekilde demir atmişlardı.
Mustafa Kemal kararını vermişti. Cevat Abbas'a işaret ederek Kartal İstimboltuna bindiler. Cevat Abbas çok üzgündü. Paşa ise kararlı.  İstimbot boğazın sularını yarıp işgal donanmalarının arasından geçerken yaverine şöyle dedi.
"TASALANMA ÇOCUK, GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"
VE DEDİĞİNİ YAPTI. 
KASIM AYI CUMHURİYET TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAYLARA EVSAHİPLİĞİ YAPTI.
29 Ekim'de Cumhuriyet ilan edildi.  Bağımsız bir devlet olmanın temeli atılarak ümmetlikten vatandaşlığa geçildi. 1 Kasım tarihinde önce Saltanat kaldırıldı altı yıl sonra da harf devrimi yapıldı.
Biz her yıl 13 Kasım'da Haydarpaşa garı önünde 12:00- 14:00 arasında kitap okuyarak Cumhuriyetimize damga vuran bu özel yere saygı sunmak istiyoruz ve diyoruz ki OKUSALARADI YAPMAZLARDI.
Daha fazla bilgi için lütfen sitenin konuyla ilgili bölümünü ziyaret ediniz.
Numan Aydınoğlu

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN
RESME TIKLAYINIZ.
HER YIL 13 KASIM'DA 
SAAT 12:00 DA BEKLİYORUZ.
OKUSALARDI YAPMAZLARDI.
Özel ve Güzel

GÜNÜN MESAJI

 En Anlamlı Söz

Karıncaya sormuşlar :
''Nereye gidiyorsun?''
''dostuma'' demiş.
''Bu bacaklarla zor'' demişler.
Karınca : ''olsun, varamasam da yolunda ölürüm'' demiş... 

AYDINOĞLU SOYAĞACI

 Aile Soyağacımız


Hayatın Güldüren Yüzü
Sadık Şendil

Numan Aydınoğlu

 

 

 

 

NUMAN AYDINOĞLU

1953 yılında Mardin’de doğan Numan Aydınoğlu ilk orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Matematik Mühendisi olarak 1977 yılında mezun oldu. Hayatını Bilgisayar Programcısı olarak kazanmaya başladı. 1983 yılında hem mesleki hem de lisan eğitimleri almak üzere İngiltere- Cambridge'e gitti.  bir yıl sonra yurda döndü ve 1984 yılında, NCR Bilişim Sistemleri’ne Yazılım Mühendisi olarak katıldı. İnernational Hospital ve Amerikan Hastanelerinde Bilgi İşlem Direktörlüğü yaptı. 1994 yılında Türkiye’de ilk defa Methodist Hastanesi, (Houston- USA) ve Amerikan Hastanesi (İstanbul)- Türkiye) Bilişim yöneticilerinin de katıldığı Sağlık Sektöründe Bilişim adlı sempozyum düzenledi.  Boaziçi Üniversitesi MAster öğrencilerine Sağlık Sekötründe Yönetim Bilgi Sistemleri konusnda konuşmalar yaptı.

Değişik zamanlarda Türkiye’de düzenlenen bilişim organizasyonlarında (Fuar-Panel- Sempozyum) bildiriler sundu. Bilişim dergilerinde makaleleri yayımlandı. Bir dönem Türkiye UNİX Kullanıcılar Grubu Başkanlığı ve 14 Yıl İstanbul Tenis Kulübü Genel Sekreterliği yaparak mesleki ve sportif konularda STK faaliyetlerinde bulundu.  2000-2017 yılları arasında Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika bölgesi Çözüm Mimarisi Bölge Yöneticisi olarak görev yaptığı NCR firmasından 30 Haziran 2017 tarihinde emekli oldu. 2019 – 2020 döneminden beri İstanbul Kültür Üniversitesinde içeriğini tamamen kendi hazırladığı Matematik Felsefesi Atölyesi düzenleyerek ve Sorgulama Teknikleri eğitimi veriyor. Bir yandan Bilişim, Yönetim Danışmanlığı ve Eğitmenliği yaparken diğer yandan araştırmaya ve yazmaya devam ediyor. HAlen Teknik Aluminyum firmasında MIS-EIS birimi yöneticiliği yapıyor.

Zaman zaman sivil toplum kuruluşları tarafından konuşmacı olarak davet edilen Numan Aydınoğlu buralarda Matematik Felsefesi, Bireysel Gelişim ve Cumhuriyet yolculuğumuzu konu alan konuşmalar yapmaktadır. Ayrıca yazdığı kitaplar ile ilgili olarak imza günleri ve söyleşilere de katılıyor.

Yaklaşık 20 yıl, Telepati dergisinde Aktör adı ile köşe yazıları yazan Numan Aydınoğlu’nun İDİL adlı şiir kitabının baskısı tükenmiş olup ilaveli yeni baskısı İDİL II adı ile şiir severlerle buluşmuştur. Ayrıca dört adet romanı yayınlanmıştır. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan Töre ve Çocuk Gelinlerin dramını işlediği “ŞAM’DA BİR MARDİNLİ”,  Anadolu’da evlat dahi sayılmayan ve erkeklerin, daha çocuk yaşta kendi bedenlerine yükledikleri namus kavramını yine erkeklerden korumaya çalışmak zorunda bırakılan kız çocuklarının yaşam savaşını dile getirdiği “SAYILMAYANLAR”,  Nail Çakırhan ve Prof. Dr. Halet Çambel’in anılarından yola çıkararak  Nâzım Hikmet’ten Mina Urgan’a, Sabahattin Ali’den Ruhi Su’ya kadar pek çok ismin yer aldığı 1908-2008 dönemine ışık tutan  “NAİL’İ BIRAKAMAM”. Ülkenin bir diğer önemli sorunu olan ötekileştirerek rencide ettiğimiz Kağıt Toplayan Çocuklar, LGBTİ mensupları ve Evsizlerin yaşamlarından kesitler sunan kitabı RENCİDE GÖLGELER SOKAĞI, Nazım Hikmet’in 1951 ve 1957 yıllarında Bulgaristan’a yaptığı ziyaretlerin temele oturtulduğu  ve Osmanlı Rus harbiyle başlayan Balkan dramını yaşayan Türklerin ünlü şaire umutla sarılışlarını anlatan araştırma kitabı BİR BAHAR GÜNÜ SOFYA'DA okuyucunun beğenisine sunulmuştur. Türk sinema ve tiyatrosuna yazdığı piyasler ve senaryolarla damgasını vurmuş olan, Bir çok oyunucnun kalplerimizde yer etmesini sağlayan, her hazdığı oyun ve senaryosu klasikler arasında yer alan, Yedi Kocalı Hürmüz, Kart Horoz, Kanlşı Nigar, Neşeli Günler, ne olacak Şİmdi ve daha nicelerinin yazarı Sadık Şendil "HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ" adıyla raflarda yerini aldı.
   
   www.numanaydinoglu.com adlı kendi web sitesinde zaman zaman güncel konulardaki görüşlerini değerlendirdiği yazılarını takipçileri ile paylaşan Aydınoğlu'nun öykü denemeleirne de aynı siteden ulaşmak mümükün.
         

 

AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Hava Durumu
YAYIMLANAN KİTAPLARIM
HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ

HAYATIN GÜLDÜREN YÜZÜ,
SADIK ŞENDİL.
RENCİDE GÖLGELER SOKAĞI
NAİL'İ BIRAKAMAM
İdil 2
SAYILMAYANLAR
Sayılmayanlar, raflarda yerini aldı.
Okuyucu Yorumları
ŞAM'DA BİR MARDİNLİ