HER EVİN BİR ÖYKÜSÜ VAR

 
Çocukluğumda bizim mahalle
Kanal Boyu. Sağ köşedeki mavi ev.
Pencereden gördüklerimize tanık
oluruz. Ya görmediklerimiz?
Fotoğraflar için buraya tıklayınız
Bu bir Malatya- Tahtalı Minare
Barutçu / Aydınoğlu hikayesidir. 

Özel ve Güzel

GÜNÜN MESAJI

 En Anlamlı Söz

Karıncaya sormuşlar :
''Nereye gidiyorsun?''
''dostuma'' demiş.
''Bu bacaklarla zor'' demişler.
Karınca : ''olsun, varamasam da yolunda ölürüm'' demiş... 

AYDINOĞLU SOYAĞACI

 Aile Soyağacımız

Haydarpaşa Garı

 

 

 

Neden Bu Etkinlik?

  • Ø  2019 yılı Ekim ayında yapılan bir ihale ile iyice meydana çıkan Haydarpaşa Garı ve çevresi işgal girişimine karşı bir karşı duruş.
  • Ø  Temeli cehalete dayalı bir işgal gücünün karşısında ancak bilgi ve onun kaynağı kitap ile mücadele edilirse kalıcı başarı elde edilir.
  • Ø  Okumanın gücü mutlaka cehaleti bitirecek ve çaresiz kılacaktır.
  • Ø  Haydarpaşa Garı Anadolu’nun İstanbul’a oradan da Avrupa’ya açılan kapısıdır.
  • Ø  Anadolu gençliğinin bir elinde sazı, diğer elinde tahta bavulu ile gelip merdivenlerden İstanbul’a bakarak yüreğine umut doldurduğu yerdir.
  • Ø  13 Kasım 1918 işgal kuvvetlerinin Boğazdan İstanbul’a girdiği tarihtir.
  • Ø  Haydarpaşa Garı Mustafa Kemal Atatürk’ün 13 Kasım 1918 tarihinde Adana’dan gelip Galata’ya geçerken Kartal İstimbotunda Cevap Abbas’a “GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” diyerek Kurtuluş Savaşını Başlattığı yerdir.
  • Ø  Haydarpaşa Garı bir kültür merkezi olmalı, bünyesinde geniş bir kütüphane ve teknolojik bir alt yapı ile gençlerin özgürce ve bedel ödemeden bilimsel araştırma yapabileceği bir merkeze dönüştürülmeli.

 

KİTAP OKUMAK:

Bir gün Atatürk, tarihle ilgili bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt sorunu dururken devlet başkanının kendini kitaba vermesi, Eğitimci ve Atatürk devrimlerinin savunucusu Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olacak ki Atatürk’e şöyle dediğini duydum:


- Paşam tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?
Atatürk, Vasıf Çınar’ın bu içten yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi:


- Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım...” (Atatürk’ün Uşağı CEMAL GRANDA)

 

Bir ülkenin işgalden kurtularak özgürlük bayrağını dalgalandırması, bir ümmetin biat kültüründen kurtularak bilgili bir birey olma kültürüne ulaşması, kadının her şeyden evvel birey olma hakkının kazanması, kandırılmadan, yalancı mazeretler üretmeden gerçekleştirilen icraatlar ile yüzyılı aşkın bir süredir Dünya’da tek örnek alınan lider olunması ve daha niceleri işte bütün bunların sırrı olan OKUMAK.

O, 13 Kasım 1918 tarihinde Haydarpaşa’dan ayrılıp Kartal istimbotuna bindiğinde aynı gün İstanbul’u işgal eden İngiliz, Fransız ve Yunan donamasına karşı yanındaki yaveri Cevat Abbas’a “Geldikleri gibi giderler” derken; okuduklarıyla yaşadıklarını bir araya getirip oluşturduğu düşüncelere ve bu düşünceleri birlikte uygulayacağı milletine güveniyordu. Sözünü tutacak ve onları geldikleri gibi göndermek üzere  Lozan antlaşması sonrası Gen. Kur. Bşk.  Refet Bele  Ekim 1923 te İstanbul’u işgalcilerden teslim almak üzere Haydarpaşa’dan yine bir İstimbot ile Galata rıhtımına gitmek üzere yola çıkacaktı.

Bilmeden inanmanın insanları köle yaparken, bilerek inanmak onu lider yapıyor ve ölümsüzleştiriyordu.


Yorumlar - Yorum Yaz
AlışSatış
Dolar18.603618.6781
Euro19.487919.5660
Hava Durumu
YAYIMLANAN KİTAPLARIM
RENCİDE GÖLGELER SOKAĞI
NAİL'İ BIRAKAMAM
İdil 2
SAYILMAYANLAR
Sayılmayanlar, raflarda yerini aldı.
Okuyucu Yorumları
ŞAM'DA BİR MARDİNLİ